свинско месо

Свинското месо е едно от най-предпочитаните и често консумирани меса по света, включително и у нас. Разнообразните му  вкусове и текстури могат да задоволят и най-претенциозното небце, но за да се извлече максимума от това сочно месо, е важно да се познават добре различните му части и най-подходящите начини за тяхното приготвяне.

Класическото транжиране разделя свинското на девет основни  части, като всяка една от тях има свои специфични характеристики като съдържание на мазнини, текстура и приложение в кухнята. В първата част на статията (https://novomes-bg.com/svinsko-meso/) ви разказахме за главата, свинския врат и котлета, а днес е ред на бонфилето, контрафилето и горния бут. В следващата част ще ви запознаем с качествата на долния бут, свинските гърди и плешката.

Свинско бонфиле

Свинското бонфиле се отличава със своята нежност, сочност и почти пълна липса на мазнини. Съдържанието им е около 4-6 грама на 100 грама месо, а на протеин – около 20-22 грама на 100 грама, което го прави както идеален избор за здравословно и балансирано хранене, така и добър източник на качествени протеини.

Бонфилето е подходящо за бързо пържене, сотиране и печене на ниска температура, и не е подходящо за дълго готвене, защото лесно може да се пресуши.

Ако решите да го пържите, нарежете месото на стекове с дебелина около 2-3 см и ги запържете в горещ тиган с малко зехтин или масло за няколко минути от всяка страна. По избор след запечатването на тиган на силен огън, можете да го довършите на по-ниска температура във фурната.

Можете също така да мариновате бонфилето в любимата си марината и да го пригответе на грил. За по-интензивен вкус можете първо да го запечатате на силен огън и след това да го допечете на по-ниска температура.

Свинско бонфиле със сушени сини сливи

Необходими продукти: 500 г свинско бон филе, 100 г сушени сини сливи, 1 с.л. зехтин, 1 чаша бяло вино, сол и черен пипер на вкус, 2 скилидки чесън, прясна или суха мащерка.

Начин на приготвяне: Разрежете филето по дължина, така че да се получи джоб. Напълнете го със сушените сливи. Завържете месото с кухненски конец, за да задържите плънката вътре. Загрейте зехтина в тиган и запечатайте филето от всички страни. Прехвърлете го във фурна, добавете виното и чесъна и печете на 170°C за 25-30 минути. Извадете от фурната и оставете да почине 10 минути. Нарежете на филийки и сервирайте като непосредствено преди това го залеете с малко от винения сос от печенето.

Свинско контрафиле

Свинското бонфиле и свинското контрафиле са две различни части на свинското месо, които се различават по текстура, съдържание на мазнини и начин на приготвяне.

Контрафилето е по-голямо, съдържа малко повече мазнини и има по-плътна текстура. Поради това то е по-подходящо за по-продължително печене или за приготвяне на стекове и медальони. Тъй като е малко по-стегнато месо в сравнение с бонфилето, то може да изисква по-дълга термична обработка. Подходящо е за печене, гриловане и пържене. За най-добър вкус при печене на фурна мариновайте месото предварително и запечете първо на висока температура (може и на тиган), за да получи месото златиста коричка, а след това допечете на по-ниска температура.

Контрафиле с ябълки и карамелизиран лук

Необходими продукти: 600 г свинско контрафиле, нарязано на филийки, 2 ябълки, нарязани на резени, 2 глави лук, нарязани на тънки полумесеци, 2 с.л. масло, 1 с.л. захар, 100 мл ябълков сайдер (или ябълков сок), сол и черен пипер.

Начин на приготвяне: В тиган разтопете маслото и добавете лука. Гответе на средна температура, докато лукът омекне и започне да се карамелизира (около 10 минути), след което добавете захарта и гответе още 5 минути.

В отделен тиган запечете свинските филета за 3-4 минути от всяка страна до златисто.

Добавете ябълките при филетата и залейте със сайдера. Оставете да къкри на слаб огън, докато ябълките омекнат и сосът се сгъсти (около 10 минути).

Сервирайте свинското с карамелизирания лук, картофено пюре и полято със соса от ябълки.

Свински горен бут

Свинският горен бут е едно от най-универсалните и популярни меса. Той се отличава с относително ниско съдържание на мазнини в сравнение с други части, като ребрата или корема, но има достатъчно мазнини, които придават сочност на месото и вкус на ястията. Бутът има мек и сочен вкус, който може да се подчертае с разнообразни подправки и маринати. Той е идеалният избор за тези, които търсят сочно, ароматно месо, което може да бъде приготвено по различни начини.

Горният бут е чудесен за бавно печене – на около 160°C за 3-4 часа, което го прави крехък и сочен. За по-кратко време може да се задуши на слаб огън в тенджера със зеленчуци и бульон. Задушаването добавя дълбочина на вкуса и прави месото още по-крехко. Горният бут става крехък и сочен и ако бъде приготвен в тенджера под налягане с малко количество бульон и подправки по избор.

Макар че не е най-подходящото месо за бързо готвене, свинският горен бут може да се приготви и на грил, но трябва да е нарязан на тънки стекове или шницели и да се внимава да не се пресуши.

Бавно печен свински горен бут с билки

Необходими продукти: 1 кг свински горен бут, 3 скилидки чесън, нарязани на ситно, 2-3 стръка розмарин, 1 ч.л. мащерка, 1 ч.л. черен пипер, 1/4 ч.ч. зехтин, сол на вкус.

Начин на приготвяне: Натъркайте свинския бут с чесън, розмарин, мащерка, черен пипер и сол. Намажете с малко зехтин и го поставете в тава за печене.

Печете на 160°C за около 3-4 часа, докато месото стане крехко и лесно се разкъсва с вилица. Сервирайте с печени зеленчуци или картофено пюре.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

нагоре