Има нещо магично в новогодишната нощ. И това е защото посрещаме не просто нов ден, а цяла Нова година! Вярваме и се надяваме, че можем да оставим всичко ненужно и несбъднато в старата и че новата ще е по-добра и по-щедра към нас.
И за да се сбъднат желанията – толкова сходни за всички хора по света – всяка страна има традиции, които се спазват в тази специална нощ. Нека заедно се разходим из някои страни и видим какви са техните ритуали.
Ние в България приготвяме баница с късмети, а малките деца сурвакат всички в семейството за здраве и благополучие.
В далечна Япония слагат на трапезата осечи-риори – набор от морски дарове: риба, скариди, омар, стриди, водорасли и други, към които се добавя супа озони с оризови хапки. Точно в полунощ камбаните на шинтоиските храмове бият 108 пъти, за да прогонят злите духове.
Ако гроздето е любимият ви плод, трябва да посрещнете новата година в Испания. Там точно в полунощ всеки изяжда 12 гроздови зърна – по едно за всеки удар на часовника, като всяко зърно носи късмет за съответния месец от идващата година.
В слънчева Бразилия в новогодишната нощ хората обличат бели дрехи, които символизират чистотата и новото начало, и отиват на плажа. Веднага след полунощ прескачат седем вълни, докато си намислят седем желания. Традицията се корени в отдаването на почит на Йеманджа, богинята на водата. Преди да влязат във водата, хвърлят цветя, за да я почетат.
В снежна Дания хората чупят стари чинии пред вратите на близки и приятели, защото счупеното носи щастие. Колкото повече счупени чинии има пред вратата, толкова повече приятели са показали, че ви ценят и са ви пожелали късмет. Освен това датчаните буквално скачат в новата година – с първия звън на кметството в Копенхаген всеки скача от стола си.
А във Филипините хората вярват, че кръглите форми са символ на пари и богатство. Затова в новогодишната нощ обличат дрехи на точки и ядат кръгли плодове като грозде и портокали, за да привлекат финансово благополучие.
Ще завършим нашето празнично пътешествие в Шотландия, в която традицията First Footing повелява, че първият гост в дома след полунощ трябва да донесе подаръци, като традиционно се носят въглен или хляб, които символизират топлината и изобилието.
Толкова различни обичаи, но всички споделящи една и съща цел – да приветстват Новата година с надежда и радост, за да им донесе тя здраве и благополучие!
Но нека не забравяме, че колкото и да се важни традициите, има нещо още по-важно – а то е да бъдем с тези, които обичаме и заедно да пристъпим в първия ден от една по-добра и по-щастлива година.