Дюнерите са популярна улична храна, която произхожда от Близкия изток. Известни са още като дюнер кебап, като дюнер означава въртящ се, а кебап – печени късове месо. Състоят се от тънко нарязано печено месо, обикновено телешко или пилешко, увито в плоска питка заедно със зеленчуци и различни сосове.

И въпреки, че у дома нямаме въртящия се прав шиш, на който се пече месото в дюнерджийниците, приготвянето на вкусен и  апетитен домашен дюнер не е невъзможна мисия. Тъкмо обратното, ще ви покажем как месо, овкусено по ваш вкус, лесни сосове и пресни зеленчуци по избор могат да се превърнат в забавна и вкусна вечеря с приятелите или семейството.

Необходими продукти

  1. Месо – 500 грама

За класически дюнер най-добрият избор е агнешкото или телешкото месо. Агнешкото има по-деликатен вкус, докато телешкото осигурява по-богат и по-наситен вкус. Разбира се, можете да приготвите дюнера и със свинско месо. А ако предпочитате месо с по-малко мазнини, изберете пилешко или пуешко. Възможно е също така да комбинирате два или повече вида месо.

  1. Подправки

– 1/2 ч.л. червен пипер

– 1/2 ч.л. черен пипер

– 1 ч.л. кимион

– 1/2 ч.л. кориандър на прах

– 1 ч.л. чесън на прах

– 1 ч.л. сушен риган

– 1/4 ч.ч. зехтин

– Сокът от един лимон

– Сол на вкус

Ако имате друга любима комбинация от подправки за месо, използвайте нея.

  1. Сосове

– Класически чеснов сос

– Таханов сос (за по-източен вкус)

– Пикантна лютивка

  1. Добавки

– Прясна зелена салата

– Домати

– Краставици

– Лук

– Мариновани зеленчуци

– Хрупкави пържени картофки

– Питка, лаваш или арабски хляб

От посочените съставки можете да приготвите приблизително 4 до 6 дюнера, в зависимост от големината на питките и количеството месо и добавки, които използвате за всеки дюнер.

Мариноване и приготвяне на месото

Нарежете на тънки ивички избраното от вас месо. В подходяща купа смесете всички подправки (червен пипер, черен пипер, кимион, кориандър, чесън на прах и риган) със зехтина и сока от лимона. Добавете сол на вкус. Оваляйте месото в получената марината и оставете да престои поне 30 минути в хладилника. Колкото по-дълго месото се маринова, толкова по-вкусно ще бъде.

След като месото е добре мариновано, загрейте тиган на средно висока температура и запържете месото, докато стане златисто и хрупкаво. Ако предпочитате, можете да го запечете на фурната на 200°C за около 20-25 минути, като обърнете ивичките месо на половината от времето.

Подготовка на сосовете

Предлагаме ви рецептите на три вида сосове – чеснов, пикантен и таханов. Изберете кои от тях да приготвите или добавете този по любимата ви семейна рецепта.

За чесновия сос смесете 1/2 ч.ч. кисело мляко, 2 скилидки чесън (ситно нарязани или пресовани), 1 с.л. зехтин, сол на вкус и малко нарязан копър или магданоз. Разбъркайте добре и оставете соса да престои в хладилника, за да се смесят ароматите.

За да приготвите тахановия сос, смесете 2 с.л. тахан с 2 с.л. лимонов сок, 1 скилидка чесън и щипка сол. Добавете вода, за да разредите сместа до желаната консистенция.

А за любителите на пикантната храна пригответе лютивка, направена от кисело мляко, майонеза, чеснов сос или няколко пресовани скилидки чесън, лют сос и малко пресни люти чушки за хрупкавост.

Сглобяване на дюнера

За основата използвайте питка, лаваш или арабски хляб. Леко ги запечете на сух тиган или скара, за да станат топли и меки. Намажете питката със сос по избор – чеснов, пикантен или таханов , като по желание можете да ползвате един сос за основа, а да добавите друг преди да навиете питката. Поставете щедро количество от запърженото или запечено месо. Сложете тънко нарязани зелена салата, домати, краставици и лук. Ако обичате мариновани зеленчуци, добавете и тях за допълнителен вкус.

По желание сложете и няколко пържени картофа за хрупкава текстура. Внимателно сгънете дюнера, като го навиете или просто го затворете, като го прегънете питката на две.

Съвети и трикове

Поднесете всички съставки на дюнера – от основата до избраните зеленчуци – в отделни купички в центъра на масата и нека всеки сам сглоби дюнер по свой вкус.

Добавете повече подправки, люти сосове или различни мариновани зеленчуци, ако предпочитате по-наситен вкус.

Заменете месото с фалафели, запечен нахут или задушени гъби, ако някой от семейството ви предпочита вегетариански дюнер.

Експериментирайте с основата – ако не обичате традиционната питка, опитайте да направите дюнера с тортиля, пълнозърнест лаваш или дори с оризови кори за по-лек вариант.

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

нагоре